Navigation
Home Page

School Clubs

At St. Teresa's we have put together a comprehensive programme of sport and physical activity clubs both before and after-school in which we hope that every child will find something they enjoy.

The clubs listed below are in addition to those sports clubs being held at lunchtimes.

We value the children's input into our sport and activity provision and regularly meet with the children to discuss the activities they would like to participate in and this directly feeds into the activities we offer.

 

Summer 2 2017 Sports Clubs 2016/17

 

Day- Summer 2

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Multi Skills

Fleetwood Town

YR-6

3:15-4:15pm

Tuesday

Netball

Miss Freshney Y4-6 3:15-4:15pm
  Performing Arts Emma Davies YR-Y4 3:15-4:15pm
  Gymnastics TEAM Miss Oxley Y3-4 3:15-4:15pm

Wednesday

Football

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

Thursday

Lacrosse

Premier Sport

YR-6

3:15-4:15pm

  Athletics Mr Minns YR-2 3:15-4:15pm

Friday

Football

AFC Fylde

YR-6

3:15-4:15pm

 

Plus Golden Mile each lunchtime.

Summer 1 2017 Sports Clubs 2016/17

 

Day- Summer 1

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Football

Fleetwood Town

YR-6

3:15-4:15pm

Tuesday

Netball

Miss Freshney Y4-6 3:15-4:15pm

Wednesday

Football

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

 

Gymnastics TEAM

Miss Oxley

Y3-4

3:15-4:15pm

Thursday

Volleyball

Premier Sport

YR-6

3:15-4:15pm

  Athletics Mr Minns Y3-6 3:15-4:15pm

Friday

Rounders

AFC Fylde

Y3-6

3:15-4:15pm

 

Plus Golden Mile each lunchtime.

Spring 2 2017 Sports Clubs 2016/17

 

Day- Spring 2

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Rugby

Fleetwood Town

YR-6

3:15-4:15pm

Tuesday

Acrobatics and Freestyle

Phil Winston Performing Arts

Y3-6

3:15-4:15pm

  Netball Miss Freshney Y4-6 3:15-4:15pm

Wednesday

Football

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

 

Gymnastics

Gym Mania

Y2-6

3:15-4:15pm

Thursday

Orienteering

Premier Sport

Y2-6

3:15-4:15pm

  Newspaper Club Mr Aaron Y4-6 3:15-4:15pm

 

IPad Animation

Mrs Hilton

Y2-Y6

3:15-4:15pm

  Multiskills and Motorskills Mrs Southworth EYFS/Y1 3:15-4:15pm

Friday

Tri Golf

AFC Fylde

YR-6

3:15-4:15pm

  Change4Life Blackpool Sport INVITE ONLY 3:15-4:15pm
 
  Gymnastics Team Miss Oxley Y3-4 3:15-4:15pm

 

Plus Golden Mile each lunchtime.

Spring 1 2017 Sports Clubs 2016/17

 

Day- Spring 2

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Multi Skills

Fleetwood Town

YR-6

3:15-4:15pm

Tuesday

Taekwondo

Cleveleys Taekwondo

YR-Y3

3:15-4:15pm

  Netball Miss Freshney Y4-6 3:15-4:15pm

Wednesday

Football

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

 

Musical Theatre

Phil Winston Performing Arts

Y2-6

3:15-4:15pm

Thursday

Archery

Premier Sport

Y2-6

3:15-4:15pm

  Newspaper Club Mr Aaron Y4-6 3:15-4:15pm

 

Spanish

Mrs Tickle

YR-Y6

3:15-4:15pm

Friday

Yoga

AFC Fylde

YR-6

3:15-4:15pm

  Change4Life Blackpool Sport INVITE ONLY 3:15-4:15pm
 
  Gymnastics Team trials Miss Oxley Y3-4 Lunchtime

 

Plus Golden Mile each lunchtime.

Autumn 2 2016 Sports Clubs 2016/17

 

Day- Aut 2

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Hockey

Fleetwood Town

YR-6

3:15-4:15pm

  Street Dance Wingz YR-6 3:15-4pm

Tuesday

Dance

Miss Freshney

Mrs Garrett

Y3-Y6

3:15-4:15pm

  Football AFC Fylde YR-3 3:15-4:15pm

Wednesday

Football

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

 

Musical Theatre

Phil Winston Performing Arts

Y2-6

3:15-4:15pm

  Gymnastics Gym Mania YR-Y2 3:15-4:15pm

Thursday

Fencing

Premier Sport

Y2-6 invited

3:15-4:15pm

 

Ballet

Mrs Tickle

YR-Y2

3:15-4:15pm

Friday

Basketball

AFC Fylde

Y3-6

3:15-4:15pm

  MAD Science MAD Science Y1-6 3:15-4:15pm

 

Autumn 1 2016 Sports Clubs 2016/17

 

Day- Aut 1

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Multi Skills

Fleetwood Town

YR-6

3:15-4:15pm

Tuesday

Dance

Miss Freshney

Mrs Garrett

Y3-Y6

3:15-4:15pm

  Tennis AFC Fylde YR-6 3:15-4:15pm

Wednesday

Football

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

 

Musical Theatre

Phil Winston Performing Arts

Y2-6

3:15-4:15pm

Thursday

Ultimate Frisbee

Premier Sport

Y2-6

3:15-4:15pm

 

Badminton

Mrs Parker

YR-Y2

3:15-4:15pm

Friday

Football

AFC Fylde

Y3-6

3:15-4:15pm

Mad Science wk1

Summer 2 2016 Sports Clubs 2016

 

Day- Sum 2

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Cricket

AFC Fylde

YR-4

3:15-4:15pm

Tuesday

Tri Golf

Fleetwood Town

R-Y6

8-8:45am

  Rounders Miss Turner Y3-4 3:15-4:15pm

 

Cricket

Mr Aaron

Y5-6

 

3:15-4:15pm

Wednesday

Rugby

Mr Meehan

Y3-6

 

3:15-4:15pm

 

Gymnastics Team

Miss Oxley

Y3-4 Team

3:15-4:15pm

Thursday

Football

Mr Meehan

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

 

Dance- Ballet

Mrs Tickel

R-Y6

3:15-4:15pm

 

Athletics

Mr Minns

YR-2

3:15-4:15pm

Friday

Football

AFC Fylde

Y3-6

3:15-4:15pm

Summer 1 2016 Sports Clubs

 

Day- Sum 1

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Multi skills

AFC Fylde

Y4-6

3:15-4:15pm

Tuesday

Hockey

Fleetwood Town

R-Y6

8-8:45am

 

Circus Dance

Becci

YR-6

3:15-4:15pm

Wednesday

Gymnastics

Gym Mania

Y3-6

 

3:15-4:15pm

 

Gymnastics Team

Miss Oxley

Y3-4 Team

3:15-4:15pm

Thursday

Football

Mr Meehan

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

  Taekwondo Cleveleys Taekwondo Y3-6 3:15-4:15pm

 

Athletics

Mr Minns

Y3-6

3:15-4:15pm

Friday

Basketball

AFC Fylde

Y3-6

3:15-4:15pm

Spring 2 2016 Sports Clubs

 

Day- Spr 2

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Hockey

AFC Fylde

Y3-6

3:15-4:15pm

Tuesday

Football

Fleetwood Town

R-Y6

8-8:45am

 

Circus Dance

Becci

Y3-6

3:15-4:15pm

Wednesday

Badminton

Pete Hamadi

Y3-6

8-8:45am

 

Gymnastics

Miss Oxley

Gym Mania

YR-Y2

Y3-4 Team

3:15-4:15pm

 

Gymnastics Team

Miss Oxley

 

Y3-4

3:15-4:15pm

Thursday

Football

Mr Meehan

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

 

Fit4Fun

Mrs Southworth

YR

3:15-4:15pm

 

Taekwondo

Cleveleys Taekwondo

Y1-3

3:15-4:15pm

 

Netball

Mrs Hilton

Y6 Team

3:15-4:15pm

Friday

Ball and multi skills games

AFC Fylde

YR-Y3

3:15-4:15pm

Spring 1 2016 Sports Clubs

 

Day- Spr 1

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Football

AFC Fylde

R-Y3

3:15-4:15pm

Tuesday

Handball

Fleetwood Town

R-Y6

8-8:45am

 

Badminton

Mrs Parker

R-Y3

3:15-4:15pm

Wednesday

Tennis

Pete Hamandi

Y3-6

8-8:45am

 

Gymnastics

Miss Oxley

Y3-4

3:15-4:15pm

Thursday

Football

Mr Meehan

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

 

Musical Theatre

StarMaker

Miss Oxley

Y3-6

3:15-4:15pm

Friday

Dodgeball

YMCA

Y3-6

3:15-4:15pm

Autumn 2 2015 Sports Clubs

 

Day- Aut 2

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Netball

AFC Fylde

Y4-6

3:15-4:15pm

Tuesday

Invasion Games

Fleetwood Town

R-Y6

8-8:45am

 

Urban Drama

FY Westcoast

R-Y3

3:15-4:15pm

Wednesday

Gymnastics

Miss Oxley

Gym Mania

Y3-6

3:15-4:15pm

Thursday

Football

Mr Meehan

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

 

Musical Theatre

StarMaker

Y3-6

3:15-4:15pm

Friday

Hockey

YMCA

Y3-6

3:15-4:15pm

Autumn 1 2015 Sports Clubs

 

Day- Aut 1

Activity

Provider

Years

Time

Monday

Multi skills

AFC Fylde

R-Y3

3:15-4:15pm

Tuesday

Multi skills

Fleetwood Town

R-Y6

8-8:45am

 

Street Dance

FY Westcoast

R-Y3

3:15-4:15pm

Wednesday

Gymnastics

Miss Oxley

Gym Mania

YR-Y2

3:15-4:15pm

Thursday

Football

Mr Meehan

Mr Ankers

Y5-6

3:15-4:15pm

 

Musical Theatre

StarMaker

Y3-6

3:15-4:15pm

Friday

Basketball

YMCA

Y3-6

3:15-4:15pm

St Teresa's Gardening Team

 

Pupils from every class along with parents and staff have been busy making huge improvements to our school gardens. The pictures below show a huge team effort caring for our new plants by feeding them, adding more soil and covering areas with bark - to hopefully keep the weeds down!

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Top