Navigation
Home Page

Governors

Welcome to our Governors’ section.

 

The role of the school governor is demanding but very rewarding and is a good way to give back to your local community. School governing bodies are responsible for working with the school to ensure that it delivers a good quality education. The Headteacher is responsible for the day-to-day management of the school and staff.

 

The Governors main roles include:

  • To provide strategic direction for the school
  • To ensure accountability how the school's budget is spent
  • Hearing appeals and grievances
  • Forming policy on the school's curriculum and collective worship
  • Setting standards for pupil's behaviour and discipline
  • Making sure school buildings are welcoming and safe
  • Setting and monitoring the school's aims and policies

 

The full governing body meets each term.

In addition we have committees for Resources (Finance, Personnel, Buildings & Sites, Health & Safety), Standards and Effectiveness, Admissions, Performance Management and Pay,Nursery and Extended Services. The details of our governing body are as follows:

Name of Governor

Category of Governor

 

Elected by:

Term of Office Position of Responsibility / Committee Member of: Business Interest
Cyril Holland Foundation

Nominated 

GB

1/7/2016

4 years to 30/06/2016
  • Chair of Governors
  • Resources Committee
  • Admissions Committee
  • Performance management and Pay Committee
  • Safeguarding Governor
None Declared

Virginia Goodhew

(also a member of the Governing Body of Cardinal Allen)

Resigned May 2017

Foundation 

Nominated GB

3/11/2015

4 years to 31/12/2019
  • Vice Chair of Governors
  • Standards and Effectiveness Committee
  • Performance Management and Pay Committee
None Declared
Fr Chris Cousens Foundation

Nominated

GB

30/5/2016

4 years to 29/05/2016
  • Resources Committee
  • Admissions Committee
  • Nursery and Extended Services Committee
None Declared
Nicola Darlington Foundation

Nominated GB

1/1/2016

4 years to 31/12/2019
  • Standards and Effectiveness Committee
  • Nursery and Extended Services Committee
None Declared
James Cleary Foundation

Nominated GB

1/9/2015

4 years to 31/12/2019
  • Resources Committee
  • Performance Management and Pay Committee
  • Nursery and Extended Services Committee
None Declared

Paul Clarke

Resigned June 2017

Foundation

Nominated GB

1/1/2016

4 years to 31/12/2019
  • Standards and Effectiveness Committee
  • Nursery and Extended Services Committee
  • Training Link Governor
None Declared
Anne Gooch Foundation

Nominated GB

1/9/2015

4 years to 31/12/2019
  • Resources Committee
  • Admissions Committee
  • Nursery and Extended Services Committee
  • SEND Governor
None Declared

Suzanne Pinkett

resigned January 2017

Foundation 

Nominated GB

1/9/2015

4 years to 31/12/2019
  • Standards and Effectiveness Committee
  • Nursery and Extended Services Committee
None Declared
Lynsey Ankers Staff

Elected GB

1/9/2013

Continuous as Headteacher
  • Headteacher
  • All Committees
None Declared

Jennifer Hilton

Previously David Aaron (term ended March 2016)

Staff

Elected GB

25/4/2016

4 years to April 2020
  • Standards and Effectiveness Committee
None Declared
Wendy Aiton Parent

Elected GB

18/12/2015

4 years to 17/12/2019
  • Standards and Effectiveness Committee
  • Nursery and Extended Services Committee
  • HRSE Governor
None Declared
Andrew Charles Parent

Elected GB

18/12/2015

4 years to 17/12/2019
  • Resources Committee
None Declared
Daniel Penswick Co-Opted

Elected GB

24/3/2016

4 years to 10/07/2019
  • Resources Committee
  • Standards and Effectiveness
  • Nursery and Extended Services Committee
None Declared
Amanda Bennett LEA Governor Elected 31/01/2017 3 years to 30/01/2020
  • Admissions
None Declared

 

Our Governors at St Teresa's

Our Governors at St Teresa's 1 Cyril Holland - Chair of Governors
Our Governors at St Teresa's 2 Father Chris Cousens - Foundation Governor
Our Governors at St Teresa's 3 Anne Gooch - Foundation Governor
Our Governors at St Teresa's 4 Lynsey Ankers - Staff Governor (Headteacher)
Our Governors at St Teresa's 5 Jennifer Hilton - Staff Governor
Our Governors at St Teresa's 6 Daniel Penswick - Co-opted Governor

 

Mr Cyril Holland - Chair of Governors

Fr Chris Cousens - Foundation Governor

Mr Jim Cleary - Foundation Governor

Mrs Anne Gooch - Foundation Governor

Mr Daniel Penswick- Co-opted Governor

Daniel was born in Bispham, Blackpool and received his primary education at Our Lady of the Assumption Catholic Primary School and his secondary education at St Joseph’s Catholic College. He is an active parishioner in English Martyrs Parish, Poulton-Le-Fylde. Daniel is married with four children and eight grand-children. He qualified as a Chartered Secretary after studying at Blackpool and the Fylde College.

For most of his career He was employed as a company accountant/company secretary in the small to medium enterprise and charity sectors. He commenced working for the Civil Service in 2002 and trained in business analysis and risk management. Qualifications are: Associate Member of the Institute of Chartered Secretaries and Administrators, (ACIS) and Member of the British Computer Society, (MBCS)

Daniel previously served as a school governor at Christ the King Catholic Primary School/St Mary’s Catholic College when they became federated.

 

Mrs Jennifer Hilton- Staff Governor

Mrs Lynsey Ankers - Staff Governor (Headteacher)

Mrs Nicola Darlington - Foundation Governor

Miss Wendy Aiton - Parent Governor

Mr Andrew Charles - Parent Governor

Mrs Amanda Bennett - Local Authority Governor 

Ms Amy Murphy - Foundation Governor 

Foundation Governor - vacancy

Foundation Governor - vacancy

Governor Training Record

Top